background
Blog / 2023-06-28

SUSHİ’NİN YANINDA NE SERVİS EDİLİR?

Sushi’yi tek başına yemezsiniz. Yanında mutlaka servis edilen wasabi ve gari olur.

Wasabi, yani diğer bir deyişle Japon hardalı, tadına alışık değilseniz acısıyla sizi yakar bitirir. Sushi ile birlikte servis edilir ve bayır turpundan elde edilir. Etkisi kısa sürer, fakat acılığı keskindir.

Gari ise şekerli sirkede bekletilmiş zencefil, yani bir nevi zencefil turşusu. Genellikle sushi’den sonra masaya getirilir ve yenir. Farklı sushi servisleri arasında verildiği de olur, zira ağızdaki tadı temizlemeye de yarar. Tatlımsı bir lezzeti vardır.

Japon mutfağının ünlü lezzeti suşi; ülkemizde de çok popüler. Akio sushi, bu kültürü tanımak ve suşi yemenin inceliklerini öğrenmek isteyenler için bir rehber hazırladı

Suşi; çeşitli balıkların veya deniz ürünlerinin, yeşillikler ve suşi pilavıyla birlikte servis edilmesiyle yapılıyor. Suşi yapımında ağırlıklı olarak kullanılan çiğ balık; marine edilmiş ve soslanmış bir halde sunuluyor. Mevsime göre, haşlanmış ya da kızarmış malzemelerden de suşi yapılabiliyor. Pişmiş yılan balıklı ya da karidesli çeşitleri de mevcut.


post image


ÜÇ SOSLA SERVİS EDİLİR

Çoğunlukla, suşilerin kötü koktuğu sanılır. Aksine, özellikle deniz kokusunu seviyorsanız; suşi kokusuna da hemen alışabilirsiniz. Suşinin yapımı kadar, yeme şekli de çok önemli. Peki, suşi yemenin incelikleri nelerdir? Suşi; yanında olmazsa olmaz dediğimiz üç malzemeyle birlikte servis edilir. Bunlar; wasabi, soya sosu ve gari’dir.

WASABI: Japon bayır turpu ve baharatlardan elde edilen wasabi; çok acı bir sos ama Türklerin Adanalıyık Allahın adamıyık diye de bir gerçeği var. Wasabi, Hazırlandıktan 15 dakika sonra aromasını yitiriyor. Wasabi ile uyum sağlayan en güzel tat ise soya sosu.

Japon turpu ile yapılanı makbul ancak farklı turp çeşitleriyle de yapılabiliyor.

Wasabi’nin; kanser, astım ve alerjik hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.

GARİ: Pembemsi renkli ve hafif tatlımsı tadıyla gari (zencefil koku turşusu); garnitür olarak yenir ve suşinin lezzetini tamamlar. Gari’nin en önemli özelliği, farklı suşi çeşitlerini yerken ağızdaki tadı sıfırlamasıdır.

SOYA SOSU: Türk mutfağında da kullanılan soya sosu, suşi çeşitlerinin olmazsa olmazı. Ancak kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Suşinin pirinç kısmı değil, iç malzemelerin olduğu kısım sosa batırılmalıdır. Aksi halde, pirinç tüm sosu emerek dağılabilir ve aynı zamanda suşinin tadını bozabilir. Ayrıca, soya sosu, Çin ve Japon mutfağında tuz yerine kullanılan bir sostur.

‘ÇUBUK’ SORUNU

Suşi yerken Japonca’da ‘hashi’ denilen, özel yemek çubukları kullanılır. Kullanımı biraz zor olduğu için, bir Japon restoranına gitmeden önce pratik yapmanız gerekebilir. Çubuk; önce başparmak ve işaret parmağı arasındaki boşluğa yerleştirilir. Sonra yüzük parmağı ve küçük parmağın birleştirilmesiyle, alt bölümünden desteklenir. Diğer çubuk, üst kısımda serbest kalan işaret parmağı ve orta parmak arasına yerleştirilerek baş parmağın üç tarafıyla desteklenir. Çubuk kullanımında önemli olan; üst kısımda kalan çubuğun rahatça hareket ettirilebilmesidir. Çubuklar, olabildiğince geniş açıyla tutulmalıdır. Ama yapamıyorsanız çok da üzülmeyin, Akio Sushi’de bunun kolayı var.